cz      uk                                                                                                                              Eva Vošmiková, Havlíčkova 766, 267 51 Zdice, tel. +420 604 440 218, e-mail: artemisterra@seznam.cz
flash
Chovatelské potřeby
Potřebujete krmivo pro psy
nebo kočky? Vodítka, obojky
a vůbec potřeby pro Vaše miláčky ?

více zde ››
Více zde ››

Artemis terra
Chovatelske potreby
www.weimaranerpedigrees.com
chrti v nouzi
ZBK Liberec
Jak vybrat štěně

Vybíráme chovatele

stene Vybrali jste si plemeno a nyní se poohlížíte po vhodném miminku. Nejprve si stanovte svůj cíl - co chcete s pejskem dělat. Je zbytečné kupovat si štěně tzv. show kvality, tedy s nejvyššími výstavními předpoklady, abyste na něm nechtěli dál pokračovat a nechali ho jen tak pro radost. Pokud chcete pejska na práci, nebudete si vybírat výhradně exteriérovou linii, pokud máte ambice výstav, nepořídíte si štěně po rodičích v typu, kteří už dnes nejsou moderní atd atd. Přesto doporučuji vybrat si kvalitní štěně. Abych, když se za rok rozhodnu, že s ním chci něco dělat, neměla uzavřené dveře. Bez průkazu původu se nemůže pejsek zůčastňovat výstav ani některých zkoušek, lovecké kynologii a podobně.

V záplavě inzerátů můžeme snadno narazit na tzv. "puppymill - tedy mlýn na štěňata", i chovatelé štěňat s PP mohou být někdy množiteli, kteří chovají jen za účelem zisku a pravá podstata chovatelství jim zůstává utajena. Většinou je podle hovoru v telefonu nepoznáte, odhalíte je až při osobní návštěvě. Najděte si chovatele co poskytuje "chovatelský servis" - nezávazná návštěva. Každý z nás, ať chceme štěně na cokoliv, chceme především štěně zdravé, řádně socializované a dobře zaživené. To je nejdůležitější požadavek. Vybíráte-li štěně podle inzerátů, vyžádejte si nezávaznou osobní návštěvu ještě před odběrem štěněte. Chovatel, který nemá co skrývat, Vám milerád předvede miminka a pochlubí se s nimi. Můžete tam přijet prakticky kdykoliv, vidíte, v jakých jsou podmínkách, jak se jim daří, jaký mají kontakt s lidmi atd.

  Nejsnažší cesta, jak najít slušného chovatele je na doporučení některého ze seriozních chovatelů. Je vhodné zajít se podívat na nějakou chovatelskou akci, pozorovat, jak se kdo ke svým psům chová (například, kdo nedá celý den na výstavě psovi ani misku s vodou, nebude patrně ani překypovat péčí o svůj vrh) a i na základě toho je oslovit. Prohlídněte si třeba na výstavě zde prezentované psy, vybírejte, jaký typ by se vám domů líbil a dejte se s chovateli do řeči, většinou vám rádi řeknou, kde jsou právě štěňata, zda mají nějaká, jestli jejich - vám sympatický - pes kryl a kde má štěňata atd. Zkrátka vybírejte, sledujte, nespěchejte. Pamatujte, že si vybíráte životního kamaráda na 12 let svého života!

Hledáme štěně na výstavy

stene Chcete-li si najít například zakladatelku svého chovu, či výstavního psa, se kterým byste chtěli dělat výstavní kariéru, nevybírejte podle inzerátů! Nějaké inzeráty, kde se píše - po rodičích multišampionech většinou znamenají, že otec má r. CAC a matka s bídou výbornou. Slovo multišampion může být použito, až když má jedinec dosaženo nejméně pět šampionátů - a těch je rozhodně v ČR méně, než je uváděno v rozličných inzerátech. Do inzerátu totiž lidé mohou uvést, co chtějí a nikdo nikdy nezkoumá, nakolik se tento fakt zakládá na pravdě. Pokud chcete opravdu kvalitní štěně, hledejte na internetu, navštivte pár výstav a dívejte se po výsledcích, po fotografiích, ale hlavně hledejte typ , který se Vám líbí a kterého byste chtěli v budoucnu chovat. Najděte si přesně představitelku plemene jako matku svých štěňat a čekejte, až bude nakryta psem vašich snů. Počkejte si na kvalitní štěně, vyplatí se to. Sledujte, co se z jakých spojení narodilo, co dává který pes, co která matka, hledejte si linie, hrajte si s tím a vyberte si to spojení, o kterém jste přesvědčeni, že to je ono.

Nyní jste si vyhlédli chovatele, od kterého byste si chtěli vzít psa, který by měl splnit vaše očekávání. Chovatel působí seriozně, jste v kontaktu, jemu se narodí štěňátka a co dál?

První výběr

Pokud jste si štěně zarezervovali dostatečně dopředu, můžete mít první volbu štěněte ve vrhu. Pokud si jedete pro psa a běhá před vámi šest nádherných štěňat, lituji vás. Vybrat to nejlepší je velmi složité a v osmi týdnech není jisté vůbec nic. Důležité je, aby štěně mělo zuby v nůžkovém skusu, je-li to pejsek, tak spuštěná varlátka, ostatní musíte už vybírat podle toho, co od štěněte očekáváte. Chcete-li štěně na výcvik, budete sledovat především povahy štěňat, chcete-li štěně pro chov, budete hledat takové, které má nejvýraznější znaky vašich požadavků na exteriér toho vysněného psa, chcete-li štěně na mazlení, dáte na city. Zkrátka výběr štěněte je složitá věc. Nejlepší však asi je, když si sednete s chovatelem mezi štěňata a hodiny je pozorujete. Některý z nich vám učaruje natolik, že po něm prostě šáhnete a už ho nepustíte.

Návštěva u chovatele

stene Dohodněte si před odběrem návštěvu u chovatele a mějte vždy na paměti, že poctivý chovatel nemá co skrývat! Chtějte vždy vidět prostředí, kde štěňátka vyrůstají, kde se narodila, zda jsou v čistotě, nepáchnou, neteče jim z očí, nebojí se lidí atd. Nikdy si nenechte štěně odněkud přinést! Běžte se podívat, kde se váš drobek narodil a kde dorostl, než jste si pro něj přišli. Nepřebírejte štěně přes plot, nedůvěra se vyplatí, pokud narazíte na chovatele, který má třeba ve sklepě sestavené letecké přepravky a v nich bez světla žijí štěňata i feny, pokud narazíte na chovatele, kterému běhají štěňata mezi domácí drůbeží či se brodí v místním potoce bez jakéhokoli dohledu. Když na takového natrefíte a nevysypete na jeho adresu tunu nadávek, ulovili jste bobříka sebeovládání, otočte se a už se tam nikdy nevracejte! Zasloužíte si přeci štěně, které vyrostlo v pohodových podmínkách, aby z něj byl pohodový pes celý život.

Záloha

Někteří chovatelé zálohu na štěně berou, jiní ne, je to jistota obou stran - pro vás, že vám štěně neprodá, pro chovatele, že má štěně najisto zadané. Výše zálohy a její vratnost je zase jen dohodou chovatele a budoucího majitele. Rozhodně byste si měli vyžádat v případě placení zálohy doklad, kde bude podchyceno vše - tedy kdo kdy s kým smlouvu uzavřel, co je předmětem smlouvy, zda je záloha vratná nebo nevratná, za jakých podmínek. Vše by mělo být jasně řečeno.

Kupní smlouva

Prvním dokumentem, který dostává majitel do ruky společně se štěnětem, je kupní smlouva. Kupní smlouva je vždy dohoda obou stran a je tedy nutné, aby i nový majitel se vším ve smlouvě souhlasil. Je velmi vhodné vyžádat si od chovatele (pokud tak neučiní sám) smlouvu předem a v klidu si ji doma přečíst, případně se i poradit s právníkem. V euforii nad štěňátky můžete podepsat něco, čeho pak budete litovat. Když se vám nebude něco pozdávat, raději situaci řeště ještě před tím, než smlouvu podepíšete, nebojte se poradit, nebojte se v případě nevýhodných podmínek štěně odmítnout. Smlouva může být vzásadě velmi strohá, nebo naopak velmi obsáhlá. Rozhodně vždy přemýšlejte a nejednejte unáhleně. 

Co by mělo vaše sedmitýdenní miminko umět?

stene Štěně má nějaký časový harmonogram, ten byste měli od chovatele obdržet (např. kdy se budí, co snídají, co svačí, kdy se podává jídlo atd.), díky tomuto harmonogramu usnadníte štěněti pobyt v novém domově, protože budete dodržovat jeho časový program. Od chovatele byste měli obdržet také granule (obvykle dávku cca na týden), kterými bylo štěně krmeno, abyste mohli bez problémů přejít na svou značku krmení, anebo pokračovat v tom, čím krmil chovatel. Krom toho by měl už umět hezky sám jíst z misky.

Nyní jste si vybrali štěňátko, zaplatili ho a chystáte se přivést svého nového člena rodiny domů. Pokud jej chcete držet v bytě, projděte celý byt po kolenou a odstraňte z dosahu štěněte veškeré dráty a kabely, sklo (vázičky apod.), vše, co by mohlo štěně zničit, nebo čím by si mohlo jakkoli ublížit. Připravte mu klidné místo pro odpočinek, pár hraček, místo, kde bude mít trvale vodu a jídlo. Začíná váš společný život. Teď ho musíte všemu naučit a jeho osud je jen ve vašich rukou.

"Ty kytky se musí přesadit" - je třeba důsledně odstranit z dosahu štěněte vše, co by mohlo zničit. Pamatuju doby, kdy mi Enny sundavala kytky a vysypávala z nich hlínu, rozžvýkala boty,... Případně Airra "četla" mé zamilované knihy :o) S nějakou daní se vždy musí počítat.

Problematika dvojí registrace

U nás zatím dvojí registrace není možná, ovšem v anglofonních zemích - USA, Canada, Anglie, Jižní Afrika, Austrálie a další, je možná tzv. dvojí registrace. To znamená, že chovatelé sami regulují svůj chov a mohou vystavit buď plnou registraci - tedy rodokmen oprávněný k veškerým chovatelským aktvitám, chovu, výstavám, všemu, nebo tzv. omezenou registraci, díky které nový majitel nesmí na štěněti chovat, nesmí ho vystavovat atd. Štěně s omezenou registrací je samozřejmě podstatně levnější a splňuje tak pouze funkci domácího mazlíčka. Je možné se v těchto zemích setkat také s trojím rozdělením kvality štěňat - SHOW, STANDARD a PET. Show je samozřejmě nejdražší štěně, speciálně vybrané na výstavy a chov, je to štěně, které vykazuje přednosti, má speciální povahu na výstavy a je to dobrá prezentace chovu. Standard je štěně bez jakékoli vady, může se z něj vyklubat špičkový jedinec, ale není tak unikátní jako Show štěně, které se narodí třeba jen jedno ve vrhu. Pet quality je štěně s viditelnou vadou, má omezenou registraci a chovatel nechce, aby takovéto štěně jelo na výstavu a jakkoli se spojovalo s jeho značkou. Je to jen domácí mazlíček. Pokud byste si chtěli vzít štěně ze zahraničí právě z těchto zemí, vyžadujte tedy vždy FULL REGISTRATION a minimálně Standard quality.
› Novinky   › Artemis Terra   › Výmarský ohař   › Vše o štěněti   › Co vědět o psech   › Výcvik a výstavy   › Galerie   › Kontakt   › Odkazy   › Sitemap               Created by Jindřich Nečas | Design by Jindřich Nečas 2008

odrazka Výmarský ohař patří mezi nejstarší plemeno kontinentálních ohařů. Jeho původ nebyl nikdy zcela objasněn. Historické prameny uvádějí několik teorií o vývoji plemene. Všechny se opírají o důkazy v podobě fyziognomie a vlastností předků a současného psa, či jeho vloh pro určitý typ práce. Teorie se hodně liší a mnohdy si i odporují. Žádnou z nich nemůžeme považovat za plně ověřitelnou.

Středně velký až velký lovecky upotřebitelný pes. Pracovní pes, s hezkou formou, silný, se silně vyvinutou muskulaturou. Pohlaví psa resp. feny má být jasně vyjádřenou.

Mnohostranný, snadno ovladatelný lovecký pes, s vyrovnanou povahou a vášní pro lovecké upotřebení, se systematickým a vytrvalým vyhledáváním, nikoli však nadmíru temperamentní. Čich pozoruhodné kvality. Ostrý na škodnou a kořistnický, též ostražitý, ne však agresivní. Spolehlivý ve vystavování a při práci ve vodě. Pozoruhodná tendence k práci po střelbě.