cz      uk                                                                                                                              Eva Vošmiková, Havlíčkova 766, 267 51 Zdice, tel. +420 604 440 218, e-mail: artemisterra@seznam.cz
flash
Chovatelské potřeby
Potřebujete krmivo pro psy
nebo kočky? Vodítka, obojky
a vůbec potřeby pro Vaše miláčky ?

více zde ››
Více zde ››

Artemis terra
Chovatelske potreby
www.weimaranerpedigrees.com
chrti v nouzi
ZBK Liberec
Připravujeme se na vlastní štěňátka

Nejdříve si musíme pořídit chovatelskou stanici a to i v tom případě, že máme jen jednu fenu a chceme jen jedny štěňátka. Podáme žádost na ČMKU, vymyslíme si 6 názvů s kterých FCI vybere jeden, který nemá nikdo jiný. Než nám FCI chovatelskou stanici schválí trvá asi 3 měsíce a registrace stojí okolo 1800,- Kč.
Mít štěňátka stojí mnoho času, peče i peněz. Pokud máme uchovněnou zdravou fenu, v dobře kondici, zvážíme všechna pro a proti, mužeme začít uvažovat o štěňatech. Myslím, že by každý měl vybírat případného otce opravdu důkladně. U mě je na prvním místě zdraví, pak práce a snažím se i o co nejlepší exteriér, skloubit všechno dohromady je opravdu těžké. Nemám ráda příbuzenskou plemenitbu (párování na sebe příbuzných zvířat) proto jezdím krýt do zahraničí. Mám menší pravděpodobnost zdravotních problémů, na úkor exteriérově stejných jedinců. Přesto si myslím, že zdraví by mělo být na prvním místě a že minimálně na rodokmenu, by se neměli vyskytovat stejní jedinci. Najít takového psa chce opravdu hodně úsilí, protože v ČR je jen málo takových jedinců. Cena za krytí v ČR je obvykle rovna ceně jednoho štěněte, v zahraničí je cena vyžší.
Fenu nechávám před krytím zkontrolovat na veterině a poradím se, zda je vhodné fenu krýt. První krytí doporučuji mezi 2-3 rokem, myslím že by při prvním krytí fena neměla být mladší 2 let a starší 5 let. Mezi dalšími vrhy by měl být rozestup nejméně rok a fena by měla být opět ve skvělé formě. Já krmím celý život fenu kvalitním krmivem, ale alespoň do 1,5 roku věku a před štěňatama, při štěňatech a po štěňatech než se fena dá opět do pořádku, bysme neměli na kvalitním krmivu šetřit.
Když konečně najdem vhodného psa, necháme si ho schválit od poradce chovu, nebo můžeme nechat výběr psa i na něm.Měli bysme si ale pak ověřit, zda nám pes vyhovuje. Když fena začne hárat, pokud si nejsme jisti přesně správným dnem, necháme si to zjistit. Např. v laboratoři v Praze v LabVetu v Holešovicích. Správný den se rozjedeme za psem. Je vhodné se s majitelem psa domluvit na překrytí po 24 hodinách. Někdy 25 den je vhodné jít na sono, abychom zjistili, zda fena opravdu štěňata očekává. Počet štěňat veterinář nepozná, ale aspoň víme, zda fena štěňata čeká či ne. Během těhotenství feně dopřáváme dostatek pohybu, ovšem nepřetěžujeme ji, nenecháme jí skákat, a dbáme aby jí neublížili jiní psy.
Zhruba od 3 týdne feně zvyšujeme dávky a dáváme jí energičtější krmení, postupně až na dvojnásobek dávky. Má fena snědla až trojnásobek dávky, ale měla 10 a 11 štěňat a mnoho pohybu. Přesto po porodu byla hubená, prostě to musíme buď sami rozpoznat, aby fena měla optimální přísun krmiva, nebo se poradit s veterinářem. Pokud fena není extrémě žravá, necháme jí sníst co sní. Já fenu mám na PROFormence Adult, postupně přecházím na PROFormence Power a po porodu se mi osvědčila ještě energičtější PROFormence Puppy, kterou krmím i štěňata. Okolo 3 měsíce štěňat přecházím na PROFormence Puppy Large Breed.
Zhruba měsíc před porodem zbudujeme feně ohrádku pro ní a pro štěňata. Rozměry cca 2 x 2 m, výška tak 1 m. Jedna strana musí jít otvírat, aby fena měla do "porodnice" kdykoli přístup. Já nechávám jednu stranu volnou s tím, že dle potřeby zvyšuji velikost ohrádky. Po obvodu dáme cca 10 cm od země a stěn tyče, které feně zabrání přitisknout se úplně ke stěně a tím zalehnout štěně. Když se blíží termín porodu, měla by být fena trvale s někým doma, aby se mohlo feně pomoci, když by přišly nečekané komplikace. Fena rodí zhruba 57-65 den po nakrytí. Mezi jednotlivými štěňaty bývá nestejně dlouhá pauza, neměla by však být delší než 2 hodiny. Má fena bývá tak týden před porodem neklidná. Také před a při porodu klidně pije a jí, ikdyž to nebývá obvyklé.
Z feny nejprve vyjde voda a pak štěně v bláně (i když to nebývá pravidlem), je důležité, aby fena štěně co nejdříve zbavila blány, omyla ho (olízala), překousala mu pupeční šňůru a štěně bylo dáno ke struku, aby se mohlo napít. Pokud fena z nějakého důvodu něco neudělá, pomůžeme jí štěně zbavit blány, osušíme ho, přetrhnem pupeční šňůru, (!nikdy ji nestříháme, štěně by mohlo vykrvácet! upižláme ji nehtem nebo speciálními nůžkami).
Asi 3 hodiny po odrození posledního štěněte vezmeme fenu na kontrolní sono, klidně to počká i do rána, ale je vhodné ho udělat.
Tak 3-4x denně po štěňátkách uklidíme pelíšek. Mezi 3-4 týdnem začínáme přikrmovat, záleží však na množství štěňat a kolik má fena mléka. Jinak musíme dříve. Já začínám přikrmovat mlékem pro štěňata, používám Royal Canine (dá se i od Fitminu). Po zhruba týdnu začnu přidávat granule PROFormence Puppy, ze začátku je máčím a rozmixuji v psím mléce. Začínám dávat štěnatům i vodu! Pokud štěňata novou stravu dobře snáší, začínám je zvykat na maso. Začínám na rozmixovaném syrovém zadním hovězím, chce to opravdu kvalitní, aby si z něho štěňata nepřinesla nějakou nemoc. Postupně do masa přidávám zeleninu a rýži. Výsledně je denní skladba jídelníčku takováto:

cca 07.00 h PROFormence Puppy
cca 12.00 h PROFormence Puppy
cca 17.00 h tvaroh (nebo jogurt) s ovocem a převařenýma ovesnýma vločkama
cca 22.00 h maso (do masa přidávám vápník), zelenina, rýže
Když jsou štěňata starší, dávám granule suché a s hovězího masa přecházím na kuřecí.
Štěňata krmím jak granulemi tak vařeným, aby se nový majitel mohl rozhodnout pro co chce a štěně bylo na obojí zvyklé. Kvalitní granule jsou postačující. Od 3 měsíců je však vhodné velká plemena krmit granulemi, které nejsou tak "nabušené" protejny a tuky, např. PROFormence Puppy Large Breed.


2-3 den – sekání ocásku
5-7 týden - tetování

Odčervení:

3 týdny Druntal Plus Junior
5 týdnů Druntal Plus Junior
při odběru mezi 7-8 týdnem dávám každému na odčervení Drontal Plus

Očkování:

6 týden
noví majitelé si naočkují štěně mezi 8-9 týdnem a 12 týden
› Novinky   › Artemis Terra   › Výmarský ohař   › Vše o štěněti   › Co vědět o psech   › Výcvik a výstavy   › Galerie   › Kontakt   › Odkazy   › Sitemap               Created by Jindřich Nečas | Design by Jindřich Nečas 2008

odrazka Výmarský ohař patří mezi nejstarší plemeno kontinentálních ohařů. Jeho původ nebyl nikdy zcela objasněn. Historické prameny uvádějí několik teorií o vývoji plemene. Všechny se opírají o důkazy v podobě fyziognomie a vlastností předků a současného psa, či jeho vloh pro určitý typ práce. Teorie se hodně liší a mnohdy si i odporují. Žádnou z nich nemůžeme považovat za plně ověřitelnou.

Středně velký až velký lovecky upotřebitelný pes. Pracovní pes, s hezkou formou, silný, se silně vyvinutou muskulaturou. Pohlaví psa resp. feny má být jasně vyjádřenou.

Mnohostranný, snadno ovladatelný lovecký pes, s vyrovnanou povahou a vášní pro lovecké upotřebení, se systematickým a vytrvalým vyhledáváním, nikoli však nadmíru temperamentní. Čich pozoruhodné kvality. Ostrý na škodnou a kořistnický, též ostražitý, ne však agresivní. Spolehlivý ve vystavování a při práci ve vodě. Pozoruhodná tendence k práci po střelbě.