cz      uk                                                                                                                              Eva Vošmiková, Havlíčkova 766, 267 51 Zdice, tel. +420 604 440 218, e-mail: artemisterra@seznam.cz
flash
Chovatelské potřeby
Potřebujete krmivo pro psy
nebo kočky? Vodítka, obojky
a vůbec potřeby pro Vaše miláčky ?

více zde ››
Více zde ››

Artemis terra
Chovatelske potreby
www.weimaranerpedigrees.com
chrti v nouzi
ZBK Liberec
Nemoci psa

Plíseň neboli dermatofytóza
foto Plíseň neboli dermatofytóza je kožní mykóza způsobená mikroorganismem Microsporum canis, Microsporum gypseum nebo Trichophyton mentagrophytes. Velmi časté onemocnění. U psů pozorujeme zvýšený výskyt této mykózy od podzimu do jara. U koček po celý rok. Kočky jsou považovány za hlavní zdroj této mykózy. Přenáší tuto mykózu často bez jakýchkoliv klinických příznaků.

Pes nebo kočka se nejčastěji nakazí přímým kontaktem s nakaženým zvířetem nebo pobytem v místech, kde se nakažené zvíře pohybovalo a zanechalo tam chlupy a šupiny kůže se spory plísně. Tyto spory pak pronikají do kůže v místě poranění nebo poškození ochranné bariéry kůže. Projevuje se lupy, vypadáváním chlupů nebo jejich ulamováním těsně nad povrchem kůže. Může napadnout i drápy, které se snadno lámou, drolí a jsou velmi bolestivé.

Diagnóza se potvrzuje kultivací chlupů a kožního seškrabu. Kultivace trvá 14 dní.

Léčbu konzultujte s veterinářem.

Důležité je posílit celkovou inunitu zvířete!

foto Dále se doporučuje šampon Medived, sprej Biopirox. Pokud je onemocnění pokročilé a na lokální léčbu neodpovídá, používají se celková antimykotika. Tyto léky mohou mít závažné vedlejší účinky, je nutné podávat je dlouhodobě a léčba se stává i finančně nákladnou. V naší republice je na trhu vakcína proti kožním plísním, ale její použití pro léčbu nezabírá u všech jedinců. Léčba by měla probíhat až do negativní mikrobiologické kultivace, což nezřídka znamená několik měsíců. Po vyléčení nevzniká dlouhodobá přirozená imunita a zvíře se může kdykoli znovu nakazit.

Jestliže prokážeme plíseň u jednoho zvířete v domácnosti, je velmi pravděpodobné, že infekční stadia hub mají v srsti i jeho ostatní zvířecí spolubydlící. Proto bychom měli ostatní jedince v chovu vykoupat v protiplísňovém šamponu (Medived) také. Postižené zvíře by nemělo pobývat v místnosti s kobercem, protože v něm dokáží artrospory přežívat také. Omyvatelné povrchy je nejlépe umývat roztokem ajatinu nebo savem. Doporučuje se pravidelně vysávat domácnost a prát pelíšky na vysoké teploty. Spory jsou však velmi odolné a mohou vydržet při příznivých podmínkách bytu mnoho měsíců. Dermatofytózu řadíme mezi nemoci přenosné ze zvířete na člověka.

Nachlazení
foto V sychravém podzimním počasí se mohou snadno nachladit lidé, ale i psi. Na podzim psi trpí zvýšenou měrou lehkými infekcemi. Následkem chladu se sliznice prokrvují méně a jsou proto náchylnější k virovým onemocnění. Chceme-li předcházet nachlazení, měli bychom psa po každé procházce důkladně vysušit.
V chladných měsících, pokud teploměr ukazuje pod nulu nebo při nedostatečném pohybu psů v zimě, doporučuji u bytových psů pořídit pro psa obleček.

U nachlazení, rýmy i chřipky lze jako prevenci použít:
Obleček na psa: http://chovatelskepotreby.wz.cz/oblecky.htm
Podpořit imunitu: http://chovatelskepotreby.wz.cz/vitaminy.htm
Na lehké nachlazení zabírá: Echinaceový sirup, Jitrocelový sirup nebo med s citronem.

Pokuste se zabránit psovi, aby si vyvinul zlozvyk mnoha psů – rozhodně by neměl žrát sníh. Ledově studený sníh dráždí žaludek a může vyvolat zánět žaludeční sliznice. Příznakem zánětu sliznic je průjem a zvracení.
[ http://chovatelskepotreby.wz.cz/oblecky.htm ]  [ http://chovatelskepotreby.wz.cz/vitaminy.htm

Rýma
Zpočátku vodnatý sekret po čase zhoustne a ulpívá na sliznici čenichu psa. Tyto zaschlé plošky se nesmějí strhávat, aby se nepoškodila jemná kůže na nose. Také dýchání psa je slyšitelně namáhavé. Psa držíme v teple, zkoušíme inhalovat heřmánek nad párou, aplikovat několik kapek heřmánkové tinktury do pelechu, nebo psa alespoň na noc přemístit do místnosti, kde je možnost nechat dlouhodobě odpařovat silný heřmánkový odvar. Tím, že se zvýší vlhkost vzduchu, zvlhčí a prokrví se i sliznice, psovi se lépe dýchá a urychlí se hojení a obranyschopnost organismu. Zvláštní péči vyžadují psi s krátkými hlavami, protože mívají sklony k chronickému průběhu kataru nosní sliznice. Katar pomine po několika dnech sám.
Pozor: životu nebezpečná psinka se začíná projevovat stejnými neškodnými příznaky. Proto se doporučuje vždy se přesvědčit, zda má pes platné očkování.
Pro jistotu bychom měli vyhledat zvěrolékaře.

Psí chřipka či kotcový kašel
Psí chřipka či kotcový kašel jsou hovorová označení nemoci parainfluenza neboli infekční tracheobronchitida. Pes se nakazí kapénkovou infekcí složenou z několika různých virů a bakterií. Parainfluenza je velmi nakažlivá nemoc s inkubační dobou 4 až 9 dní. Šíří se přímým kontaktem, vzduchem nebo sekretem či močí nemocného psa, protože viry jsou vylučovány právě touto cestou.
Průběh parainfluenzy není většinou nijak závažný a nepřináší psovi žádné přímé ohrožení kromě rizika jejího přechodu do zápalu (zánětu) plic, i když může mít za jistých podmínek i těžší až atypický průběh. Zpočátku se nejlehčí varianta onemocnění projevuje suchým kašlem, přecházejícím až k dávení, takže se majitelé mnohdy domnívají, že psovi uvízla v krku kost. Onemocnění může být doprovázeno nechutenstvím, celkovou skleslostí, malátností a ospalostí psa, tělesná teplota bývá zvýšená pouze v počátku onemocnění. Nemoc je doprovázena vodnatým, později až hnisavým výtokem z očí a nosu a horečkou. Pokud sekundární bakteriální komplikace postihnou i plíce a způsobí zmíněný zánět, jde o těžší průběh nemoci. Neléčené onemocnění vede ke zhoršování stavu a ke snižování hmotnosti psa. Atypická forma psí chřipky se projevuje nekoordinovaností pohybů a ochrnutím zadní části těla psa.
Účinnou ochranu proti parainfluenze poskytuje očkování. Všechny vakcíny mají garantovanou účinnost minimálně jeden rok. Štěňata se nechávají očkovat poprvé v osmi týdnech, pak v deseti až dvanácti týdnech a po roce se provádí přeočkování.

Dilatace (torze žaludku)
foto Torze žaludku je akutní břišní příhoda, která postihuje zejména psy velkých plemen s hlubokým hrudníkem
( dogy, vlkodavy, švýcarské psy, apod ). V poslední době byl zaznamenán velký nárůst tohoto onemocnění, důvody nejsou zatím známé. Pokud se zastaví činnost žaludku a neevakuuje se jeho obsah do střev, může zažitina kvasit a žaludek se začne nafukovat. Abnormálními stahy stěny žaludku může docházet k jeho otočení, někdy zároveň se slezinou. Výsledkem jsou velké šokové změny všech vnitřních orgánů.

Pes s počínající torzí žaludku je neklidný, často lehá a vstává, neúspěšně se pokouší o zvracení. V pozdějším stádiu se zřetelně nafukují obě slabiny, pes se obtížněji pohybuje. Vzniká -li šokový stav, pacientovi se výrazně zvyšuje tep, snižuje teplota a vzniká apatie. Z nefunkčních zaživadel se začínají vstřebávat toxické látky a vzniká endotoxémie ( vnitřní otrava krve ). Krevní oběh už nespolupracuje. Jakmile se žaludek převrátí, plyny se v žaludku uzavřou. Na psu se projeví rychlým nadmutím břicha ve slabinách. Zvíře velmi trpí. Rychle následuje kolaps. Pokud se psu nedostane okamžité péče, uhyne na selháni srdce. Pes u kterého je podezření na torzi (přetočení) žaludku, by měl být co nejdříve dopraven k veterinárnímu lékaři. Krevní oběh se musí stabilizovat. Pokud je toto onemocnění diagnostikováno, musí být co nejdříve provedena operace. Při operaci se žaludek vyprázdni a uvede zpátky do normální polohy. Po operaci trvá ještě několik dní nebezpečí, že u psa nastanou opět poruchy srdečního rytmu.

Problém je nutno řešit co nejdříve od nástupu příznaků chirurgicky s pečlivou intenzivní pooperační péčí, která by měla zahrnovat masivní infusní terpii ( kapačky ) a monitoring funkce srdce a ledvin. I přes včasnou chirurgickou intervenci může docházet k fatálním komplikacím v důsledku vzniku srdečních arytmií nebo šokových změn vnitřních orgánů. Úmrtnost na torzi žaludku je velmi vysoká, během prvních sedmi dnů umírá téměř jedna čtvrtina postižených. A přibližně polovina psů uhyne dříve než vůbec dojde k léčbě.

Zubní kámen
foto Stejně jako u lidí, i u psů je lepší prevence a včasné řešení začínajících potíží. Vyplatí se pravidelně kontrolovat tlamu a stav zubů a problémy řešit co nejdříve.
Pravidelné a pečlivé čištění zubů odstraňuje zubní plak a zabraňuje jeho hromadění. Snížením zubního plaku se potlačuje zánět dásní a poškození dásní i zubů. Plak se také může změnit v zubní kámen. Pokud je zubní kámen ponechán příliš dlouhou dobu, může způsobit řadu závažných problémů. Zánět dásní se související ztrátou zubů je častým důsledkem velkého množství vytvořeného zubního kamene. Zubní kámen odstraňují veterináři ze psích zubů v celkové anestézii. U abscesu a také v případě silného zánětu dásní dostává pes antibiotika.
foto
Prevence zubního kamene spočívá především v průběžné kontrole stavu chrupu a v čištění zubů. K němu jsou určeny psí zubní pasty, které nepění a mají výrazně menší obsah fluoru, takže nevadí, když pes pastu polyká. Na trhu jsou i pasty s obsahem enzymů, které pomáhají rozkládat zubní plak. Zubní voda, zubní gel, žvýkací tablety, enzymatické plátky, dále kostičky a tyčinky z bůvolí kůže.
[ http://chovatelskepotreby.wz.cz/zuby.htm ]  [ http://chovatelskepotreby.wz.cz/zvykaci_program.htm

Pyometra neboli hnisavý zánět dělohy
foto Pyometra neboli hnisavý zánět dělohy představuje potenciálně smrtelné onemocnění charakterizované nahromaděním patologického obsahu v děloze s následnou celkovou intoxikací, případně sepsí (otravou krve). U fen toto onemocnění patří k nejčastějším a nejvážnějším poruchám reprodukčního systému.

Příznaky se obvykle objevují 1 – 3 měsíce po hárání. V počátku je možné pozorovat zvýšené pití a zvýšené močení, snížení chuti k jídlu a případně zvracení. S rozvojem onemocnění je patrná apatie, únava a spavost, úplné nechutenství, hubnutí, průjem, dehydratace a slabost pánevních končetin. Teplota může být dlouho normální. V pokročilých stavech nastupuje výrazná dehydratace, neschopnost pohybu, bezvědomí a úhyn zvířete.

Vyskytuje ve dvou formách - otevřená pyometra a pyometra uzavřená.
Uzavřená pyometra je forma se zavřeným děložním krčkem a bez výtoku. Hromadění obsahu v děloze se může projevit zvětšením břicha.
Otevřená pyometra je charakterizována otevřeným děložním krčkem a výtokem děložního obsahu. Výtok z pochvy může být krvavý od řídce růžového až po hustý hnědočervený nebo hnisavý, který bývá žlutý, šedý nebo zelený. Výtok většinou zapáchá.

Obě formy jsou velmi vážné (uzavřená forma je ovšem nebezpečnější) - pokud se podaří zjistit pyometru včas, je možné pokusit se o konzervativní léčbu - pomocí antibiotik a hormonů. Při konzervativní léčbě se onemocnění může vracet.
Chirurgické řešení znamená vynětí vaječníků a dělohy. Je to dlouhodobě jediné smysluplné řešení, pokud fena operaci zvládne, čeká ji i nadále plnohodnotný život.

Giardióza
foto Giardióza je známé parazitární onemocnění trávícího aparátu zvířat i lidí, které je rozšířeno po celém světě včetně zemí s vysokým hygienickým standardem. U postižených jedinců způsobuje opakované průjmy, které mohou vést k celkovému oslabení organismu, poruchám růstu. Psi ztrácejí na kondici, zhoršuje se jim kvalita srsti. Onemocnění se snadno šíří orofekální cestou mezi zvířaty v chovu a zatím nebyl zcela vyloučen ani možný přenos ze zvířat na člověka. Po pozření infekční cysty trvá inkubační doba přibližně 12–20 dní. Akutní fáze je obvykle krátká a může být zaměněna s průjmem jiného původu. Dále lze pozorovat nauzeu, anorexii, pocity mrazení, mírně zvýšenou teplotu. Při vodnatém i prudkém průjmu není ve stolici krev, ale zvyšuje se obsah tuku a hlenu. Při protrahovaném průběhu akutního stadia se můžeme setkat s malabsorpcí a úbytkem hmotnosti. Část pacientů akutní stadium neudává a přichází s dyspeptickými potížemi různého charakteru, vzácněji s alergickými projevy na kůži a sliznicích. Velmi časté je však i tzv. asymptomatické nosičství (tj. bez klinických projevů), které přispívá k rychlému šíření původce tohoto onemocnění.
foto
Infekci lze potvrdit parazitologickým vyšetřením trusu. Problém diagnostiky spočívá v nepravidelném a přerušovaném vylučování cyst. U jednotlivých pacientů je nutné vyšetřit 3 až 5 vzorků trusu odebraných v průběhu týdne (negativní fáze může trvat až 7 dní).

Léčbu konzultujte s veterinářem.
Používá se přírodní preparát Vet Regul gel. Je to volně prodejný doplněk výživy pro psy a kočky ve formě gelu na bázi oligofruktosacharidů, extraktu z Yucca schidígera a maltózy k úpravě zažívání.
U veterináře odčervení: Cestal Plus nebo Panacur 3-5 dní po sobě. Opakované a dlouhodobé podávání chemických preparátů jako např. metronidazol, fenbedazol, Entizol
Foto: Förstl M.


| Více


› Novinky   › Artemis Terra   › Výmarský ohař   › Vše o štěněti   › Co vědět o psech   › Výcvik a výstavy   › Galerie   › Kontakt   › Odkazy   › Sitemap               Created by Jindřich Nečas | Design by Jindřich Nečas 2008

odrazka Výmarský ohař patří mezi nejstarší plemeno kontinentálních ohařů. Jeho původ nebyl nikdy zcela objasněn. Historické prameny uvádějí několik teorií o vývoji plemene. Všechny se opírají o důkazy v podobě fyziognomie a vlastností předků a současného psa, či jeho vloh pro určitý typ práce. Teorie se hodně liší a mnohdy si i odporují. Žádnou z nich nemůžeme považovat za plně ověřitelnou.

Středně velký až velký lovecky upotřebitelný pes. Pracovní pes, s hezkou formou, silný, se silně vyvinutou muskulaturou. Pohlaví psa resp. feny má být jasně vyjádřenou.

Mnohostranný, snadno ovladatelný lovecký pes, s vyrovnanou povahou a vášní pro lovecké upotřebení, se systematickým a vytrvalým vyhledáváním, nikoli však nadmíru temperamentní. Čich pozoruhodné kvality. Ostrý na škodnou a kořistnický, též ostražitý, ne však agresivní. Spolehlivý ve vystavování a při práci ve vodě. Pozoruhodná tendence k práci po střelbě.