cz      uk                                                                                                                              Eva Vošmiková, Havlíčkova 766, 267 51 Zdice, tel. +420 604 440 218, e-mail: artemisterra@seznam.cz
flash
Chovatelské potřeby
Potřebujete krmivo pro psy
nebo kočky? Vodítka, obojky
a vůbec potřeby pro Vaše miláčky ?

více zde ››
Více zde ››

Artemis terra
Chovatelske potreby
www.weimaranerpedigrees.com
chrti v nouzi
ZBK Liberec
Obezita psů

Obezita u psů je v dnešní době skutečný problém a podle posledních poznatků trpí nadváhou nebo obezitou více než polovina všech psů.

Obezita a nadváha je spojena se závažnými zdravotními komplikacemi. To znamená postižení pohybového aparátu, například rozvoj osteoartritidy (onemocnění kostí a kloubů), kardiorespirační problémy (dušnost, nemoci srdce...), často vede ke vzniku kožních onemocnění (zejména kvasinkové infekce), zvyšuje riziko vzniku cukrovky, ovlivňuje funkci štítné žlázy, přispívá ke vzniku chorob urogenitálního traktu, …. Obezita zvyšuje dále riziko při anestézii a přináší s sebou komplikace při chirurgickém zákroku. Z tohoto komplexu problémů a zdravotních rizik plyne nevyhnutelně zkrácení délky života (dle některých zdrojů o 2 roky) a snížení jeho kvality.

Dnes se setkáváme s obezitou téměř u všech plemen psů i u kříženců. Proto není příliš vhodné přeceňovat vlohy některých plemen pro tloustnutí.

V 99% případů obézních psů se jedná o stav způsobený majitelem. Jedná se o velmi jednoduchou rovnici:

nedostatek pohybu + nadbytek energie (potravy) = nadváha nebo obezita

K řešení problému s nadváhou a z toho pramenících dalších komplikací musí vést 3 kroky:
Redukce hmotnosti je „běh na dlouhou trať". Není potřeba dělat z hubnutí velkou vědu. Hlavní je důslednost a trpělivost. Pokud se ale nedaří uvést postavu psa do přijatelného stavu, nebo pokud se jedná o obezitu vysokého stupně, je vhodné se poradit s odborníkem. A hlavně „nemlsat".

Nadváha je problém, který by se měl řešit. Pouhé snižování dávky krmení vede k tomu, že pes hladoví a nedostává dostatek živin. Aby byla léčba obezity kompletní, je vhodné ji doplnit o úpravu životních návyků (zbytky od stolu nebo pamlsky představují často nezanedbatelný energetický příjem) a optimalizaci fyzické aktivity. Vhodně zvolený přístup skutečně vede ke zdravému snižování hmotnosti spojeného s větší pohyblivostí a spokojeností zvířete.

| Více
› Novinky   › Artemis Terra   › Výmarský ohař   › Vše o štěněti   › Co vědět o psech   › Výcvik a výstavy   › Galerie   › Kontakt   › Odkazy   › Sitemap               Created by Jindřich Nečas | Design by Jindřich Nečas 2008

odrazka Výmarský ohař patří mezi nejstarší plemeno kontinentálních ohařů. Jeho původ nebyl nikdy zcela objasněn. Historické prameny uvádějí několik teorií o vývoji plemene. Všechny se opírají o důkazy v podobě fyziognomie a vlastností předků a současného psa, či jeho vloh pro určitý typ práce. Teorie se hodně liší a mnohdy si i odporují. Žádnou z nich nemůžeme považovat za plně ověřitelnou.

Středně velký až velký lovecky upotřebitelný pes. Pracovní pes, s hezkou formou, silný, se silně vyvinutou muskulaturou. Pohlaví psa resp. feny má být jasně vyjádřenou.

Mnohostranný, snadno ovladatelný lovecký pes, s vyrovnanou povahou a vášní pro lovecké upotřebení, se systematickým a vytrvalým vyhledáváním, nikoli však nadmíru temperamentní. Čich pozoruhodné kvality. Ostrý na škodnou a kořistnický, též ostražitý, ne však agresivní. Spolehlivý ve vystavování a při práci ve vodě. Pozoruhodná tendence k práci po střelbě.